Határtalanul összegzés 2026

1.nap: A keddi nap folyamán reggel 5 órakor indultunk egész napos utazásunkra. Az első megállónk Királyhágó volt, ahol megcsodálhattuk „Erdély kapuját”. Második megállónk Bánffyhunyad volt. Kalotaszeg központi településén először a gábor romák palotáival találkoztunk, majd a refomátus templom lelkésze tartott egy közel egy órás előadást a térség művészetéről, történelméről. Az esti órákban érkeztünk meg szállásunkra Farkaslakára, ahol finom vacsora és szívélyes fogadtatás várt minket.

2.nap: A szerdai napon bőséges reggelit követően először Korondon felvettük a hideg ebéd csomagjainkat, majd elindultunk a Békás-szoroshoz, amit az előkészítő órán megismertünk az Okosdoboz Barangoló feladatain keresztül,  Gyergyószentmiklóson és Pongrác-tetőn át. A mészkő hegybe a patak által vájt szoros gyönyörű képződményei, a patak kisebb-nagyobb vízesései és a fölénk magasodó Mária-kő a keresztjével ámulatba ejtette társaságunkat. Ezután az 5 patak által táplált 1838-ban kialakult Gyilkos-tóhoz vitt az utunk (szintén régi ismerősünk volt az Okosdobozból), amelynek látványa kissé hazai tájakra is visszavitte gondolatainkat. Napsütés és hópelyhek váltakoztak a nap során. Innen Szovátára a heliotermikus Medve-tóhoz vitt az utunk, aminek tulajdonságait, keletkezését már a Barangolóból megismertük. Délután öt órától pedig folklór esten vettünk részt Korondon, a helyi iskolások néptánc bemutatóját és az ifjúsági fúvószenekar előadását láthattuk, hallhattuk.

3.nap: A csütörtöki naphoz többek között bundáskenyérből meríthettünk erőt a reggelink során. Utunkat ezután Korond felé vettük. Első megállónk a taplász műhely volt, ahol megtudhattuk milyen nehéz a taplógombát begyűjteni, melyik fajtája használható kalapok, terítők, hűtőmágnesek készítésére és azt, hogy melyik alkalmas a méhek füstölésére. Néhányunk a kinyújtott taplógombába mintát is vasalhatott, amiből végül hűtőmágnes lett. Ezután a sófeldolgozó üzemben megnézhettük, hogyan darabolják a sótömböket, és további ismereteket szereztünk a só egészségünkre gyakorolt hatásáról. Innen az ebédünk helyszínére mentünk, ahol házi sütésű kenyérhez kóstolhattunk sajtokat, lekvárokat, különböző ízesítésű zsírokat. Ihattunk gyógynövényekből készült teát is. Farkaslakán felkerestük és megkoszorúztuk Tamási Áron sírját. Majd a kürtőskalács készítő műhelyben mindenki süthetett magának kalácsot. Ezután Tamási Áron szülőházához sétáltunk, ahol megismerkedhettünk az író életével. Kalondatetőn megnéztük a szénégetők boksáját is. Végül a korondi „bazárban” zártuk ezt a tartalmas napot.

4.nap: A pénteki napon először Bözödújfalura látogattunk el. Ahol megtudtuk, hogy az 1988-ban elárasztott falu mellett épült víztározóból kiengedett víz okozta a falu vesztét. 2014-ig utolsó mementóként látható volt a templom tornya, de abban az évben az is összedőlt. Jelenleg a siratófal, a település házait jelképező kopjafák és a faluról készült régi fotók emlékeztetnek erre a borzalmas eseményre. Innen az utunk Kőrispatakra vezetett, ahol a Szalmakalap Múzeum mellett a településen található csodakutat és a már nem üzemelő malmot nézhettük meg és egyben megismerhettük a búza útját. Délután pedig Székelykeresztúron át Székelyudvarhelyre utaztunk, ahol az Emlékezés parkjában híres őseink szobrai előtt emlékezhettünk rájuk. 

5.nap: A szombati napon első úticélunk Gyimesbükkön az 1000 éves határ és az ott található őrház volt. Utunk Máréfalván keresztül vezetett, ahol a székelykapuk szimbolikáját, összeépítési módját és jelentőségét ismerhettük meg. Majd a Hargitát elérve a mofettákról hallottunk, amik nagyon jó hatással vannak a reumásokra és a szívbetegekre. Csíkszeredán a június végén megrendezésre kerülő 1000 székely leány napjának közösségformáló erejét, a Mikó várat és a Márton Áron Gimnáziumba járó rendőr gyerekeket illetve a román nyelvet elsajátítani kívánó tanulókat említette idegenvezetőnk. A határon egy csángó ősökkel rendelkező programvezető várt minket, aki megmutatta a régi Magyarország és Románia közti határvonal pontos helyét, majd az őrház előtt mesélt a csángókról, székelyekről, magyarokról, a hit, a múlt emlékeinek megőrzésének fontosságáról. Végül megtekinthettük a vasúttörténeti kiállítást az őrházban. Sajnos a „Rákóczi” várba jelenlegi felújítása miatt nem tudtunk bemenni. Itt fogyasztottuk el ebédünket is, majd elindultunk Csíksomlyóra a ferencesek által az 1400-as években alapított kegytemplomba, ahol egy esküvői szertartásban is részünk volt, így a Mária szobor közelébe nem tudtunk menni és nem kívánhattunk.

6.nap: Vasárnap reggel miután elhagytuk szobáinkat és bepakoltunk a buszba Korond felé vettük az irányt, hogy hideg ebéd csomagjainkat felvegyük. Utunk kisebb-nagyobb településeken, alsórendű utakon és autópályán vezetett Marosvásárhely és Nagyvárad irányába. Közben havas hegycsúcsokat, üdén sárgálló repceföldeket és az Okosdoboz Barangolóból ismert Tordai-hasadékot is megcsodálhattuk. A határ után Püspökladányban sofőrt cseréltünk és telefonon felköszöntöttük édesanyánkat anyák napja alkalmából. Fárasztó, de élményekkel teli utazásunk a késő esti órákban ért véget iskolánk épületénél.

Csoportkép

Határtalanul 6.nap

Határtalanul 5.nap

Határtalanul 4.nap

Határtalanul 3.nap

Határtalanul 2.nap

Határtalanul 1.nap

A Föld napja a Vizikék Óvodában

Iskolánk 1.a osztálya „A Föld napja” alkalmából április 22-én a Vizikék Óvodába látogatott. Az óvó nénik és az óvodások nagy szeretettel fogadtak bennünket. Közös versmondással és énekléssel kezdtük a délelőttöt. Utána olyan játékos feladatok következtek, amelyekkel az újrahasznosítás, a szelektív hulladékgyűjtés, az állatvédelem fontosságára hívták fel a figyelmet. A program végén iskolásaink ajándékot is kaptak.

A gyerekeknek nagy élményt nyújtott ez a vidám délelőtt, mert a játékos tanulás mellett újra találkozhattak a régi óvodás társaikkal és az óvó nénikkel.

Ősszel „Az állatok világnapján” nagy örömmel várjuk a Vizikék Óvoda egyik nagycsoportját egy közös játékra.

Látogatás az óvodában

Határtalanul előkészítő óra

Az előkészítő foglalkozás két fő részből állt, amelyen 24 tanuló, 3 kísérő, majd a diákok szülei vettek részt.

Az első szakaszban a gyerekek diavetítés segítségével ismerkedtek meg az útvonallal, a tervezett programokkal, az elvárt viselkedési normákkal, szabályokkal. Bemutattuk a szállás helyszínét és felszereltségét is. Tanácsokat kaptak a bőröndjük tartalmának összeállításához is. A foglalkozás végén az Okosdoboz Barangolójának segítségével ismerkedtek meg a természeti kincsekkel, az ott élő nemzetiségekkel, az Erdélyi Fejedelemség váraival, Erdély vizeivel, konyhájával, mondáival, Szent László legendájával és a különböző vallási felekezetekkel. A gyerekek kíváncsisága csak fokozódott a látottak, hallottak alapján és már alig várták a kirándulást. 

A második rész a szülőknek szólt. Ők is tájékoztatást kaptak az útvonalról, a programokról és a szálláshelyről. Továbbá figyelmeztettük őket, hogy Románia másik időzónában van, amit számításba kell venniük a gyerekekkel való kapcsolattartás esetén. Segítséget nyújtottunk a szükséges okmányokkal kapcsolatban, javaslatot tettünk a pakolást illetően és természetesen válaszoltunk a felmerülő kérdésekre is.

Előkészítő óra

Előkészítő óra 2

Beiratkozási segédlet

Kedves Szülők!

Az alábbi linken egy segédletet találnak a KRÉTA használatához. 

Szülői tájékoztató KRÉTÁhoz